Ne glede na to kakšne učinkovine vsebujejo zdravila, postanejo, ko jih ne potrebujemo več, nevaren odpadek. Zato jih moramo oddati ločeno, saj kljub pretečenemu roku uporabe še vedno vsebujejo snovi, ki lahko negativno vplivajo na okolje, posledično pa tudi na zdravje ljudi, če jih ne odložimo pravilno.
Kaj vse spada med odpadna zdravila?
Med odpadna zdravila spadajo:
- zdravila v trdem stanju (tablete, kapsule in svečke) skupaj z neposrednim ovojem, ki jih ščiti,
- praški in tekoča zdravila v originalni, neposredni embalaži (plastična ali steklena steklenička).
Vedno oddajamo zdravilo skupaj z originalno, neposredno embalažo, ki mora biti dobro zaprta oziroma ohranjena in nepoškodovana. Zunanjo embalažo (kartonske škatlice) in navodila odstranimo in oddamo posebej v zabojnike za papir.
Česa ne smemo dajati med odpadna zdravila?
Med odpadna zdravila ne spadajo:
- drugi odpadni izdelki, čeprav so po videzu podobni zdravilom in jih je mogoče kupiti v lekarnah ali specializiranih prodajalnah, vendar ne vsebujejo zdravilnih učinkovin (prehranska dopolnila, kozmetični proizvodi itd.).
- prav tako ne smemo oddajati med odpadna zdravila citoloških in citostatičnih zdravil,
- aktivnih cepiv,
- kemikalij, zdravstvene tehnične pripomočke in
- injekcijskih igel in drugih ostrih predmetov.
Kam lahko oddamo odpadna zdravila?
Odpadna zdravila lahko oddate v lekarnah in specializiranih prodajalnah, ki imajo za to na vidnem mestu nameščene plastične zbiralnike. Oddate pa jih lahko tudi med rednimi akcijami zbiranja nevarnih odpadkov v vašem kraju ali v bližnjih zbirnih centrih izvajalcev javne službe.
Zbrana zdravila nato zbiralci varno prepeljejo v specializirane sežigalnice in jih tam ob visoki temperaturi nadzorovano sežgejo, da ne onesnažijo okolja. V sežigalnici končajo vsa zdravila, tudi tista, ki so popolnoma neuporabljena in jim rok uporabe še ni potekel. Čeprav so morda še uporabna, jih v lekarnah, ko jim jih vrnemo, ne morejo več prodati.
Kaj pa storimo s pripomočki, namenjenimi preventivi ali zdravljenju?
Čeprav so tehnični zdravstveni pripomočki (merilniki krvnega tlaka, inhalatorji, elektronski merilniki krvnega sladkorja, električni glavniki za odstranjevanje uši itd.) namenjeni zdravstveni preventivi, po izteku življenjske dobe ne spadajo med odpadke iz zdravstva, ampak med odpadno električno in elektronsko opremo, saj delujejo na baterije oziroma na elektriko.
Oddate jih lahko na prodajnih mestih, kjer ste jih kupili, v specializiranih prodajalnah električnih naprav ob nakupu nove, podobne naprave ali pa – podobno kot odpadna zdravila – v najbližjem zbirnem centru. Oddate jih lahko tudi med letnimi akcijami zbiranja nevarnih odpadkov v vašem kraju.
Veliko več informacij o pravilnem ločevanju odpadkov in o tem, kam posamezen odpadek spada in kje ga lahko oddate, najdete na www.ozavescen.si.